تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در این وبلاگ سعی بر آن است که به موضوعات مختلف علمی و تاریخی با تکیه بر منابع و شواهد موثق و معتبر پرداخته شود. بنابراین هدف، آشنایی خوانندگان عزیز با مباحث علمی و تاریخی و نیز امکان تبادل نظرات و اطلاعات علمی طرفین است.

آخرین نظرات

تدوین: محسن محرابی

 

دَهشَتمُرغان (Phorusrhacidae)، یک گروه از پرندگان گوشتخوار زمینی منقرض شده می باشند که بطور عمده از دوران سنوزوئیک[1] به بعد، در نیمکرۀ جنوب قارۀ آمریکا (آمریکای جنوبی) شناخته شده بودند. به بیانی ساده تر، آمریکای جنوبی، مرکز و منشاء بزرگ پرندگان گوشتخوار فُروسراسیدها بود. بنابراین، شمال قارۀ آمریکا (آمریکای شمالی) به عنوان زیستگاه احتمالی آنها در دوره­های ائوسن (Eocene)[2] و اُلیگوسن (Oligocene)[3] ضعیف شناخته شد. البته فرضیّات متعددی در رابطه با مکان زیستی پرندگان فُروسراسیده ارائه شده است. نتیجه گیریهای مختلف منجر به ارائۀ فرضیه های مربوط به محیط زیست جغرافیایی این پرندگان شد که در آن رابطۀ گروه خواهری بین فُروسراسیده ها و کاریامیده ها (Cariamidae) به بحث گذاشته شد. این فرضیه بیان میکند که احتمالاً منشأ کاریامیده ها در آمریکای شمالی بوده اما در قارۀ آمریکای جنوبی تکامل یافته اند؛ در حالیکه فُروسراسیده ها در نیمکرۀ شمالی قارۀ آمریکا همچنان باقی مانده و پراکنده شده­اند. در فرضیه­ای دیگر، باور بر این است که فُروسراسیدها بطور عمده در اوایل دوران سنوزوئیک در آمریکای جنوبی ظهور پیدا کرده اند، اما از عصر پلیستوسن (Pleistocene)[4]، در نیمکرۀ شمالی قارۀ آمریکا، و در دورۀ ائوسن، در آفریقا پراکنده شدند.

در مجموع، خانوادۀ فروسراسیده جنسهای معروف: بِرونتورنیس (Brontornis)، تایتانیس (Titanis)، فُروسِراکوس (Phorusrhacos)، مِزمبریورنیس (Mesembriornis)، لیورنیس (Liornis)، کالورنیس (Callornis)، یوکالورنیس (Eucallornis)، لالاواویس (Llallawavis scagliai)، و ... را در بر میگیرد. این خانواده به پرندگان وحشت یا مخوف (The Terror Birds) هم شناخته میشوند. این پرندگان متنوّع از یک تا بیش از دو متر ارتفاع و از 70 تا بیش از 150 کیلوگرم وزن داشته اند. آنها شکارچیان غالب در طول دوران سنوزوئیک و قطعاً یکی از گروه های قابل توجه شکارچی در آن زمان بودند.

 

 

پینوشت:

1- دوران سنوزوئیک یا نوزیستی (Cenozoic)، یکی از دوران‌های زمین شناسی است. این دوران، تاریخ زمین را از پایان دورۀ کرتاسه (66/5 میلیون سال قبل) تا زمان حاضر در بر می‌گیرد.

2- فاصلۀ زمانی ۵۶ تا حدود 34 میلیون سال پیش.

3- ۳۴ تا ۲۳ میلیون سال قبل.

4- محدودۀ زمانی ۱/۸ میلیون تا ۱۰ هزار سال پیش.

 

منابع:

- Federico J. Degrange et al. (2015). "A new Mesembriornithinae (Aves, Phorusrhacidae) provides new insights into the phylogeny and sensory capabilities of terror birds". Journal of Vertebrate Paleontology, vol. 35, no. 2; doi: 10.1080/02724634.2014.912656

- Mayr, Gerald; Noriega, Jorge I. (2013). "A well-preserved partial skeleton of the poorly known early Miocene seriema Noriegavis santacrucensis (Aves, Cariamidae(". Poland: Warszawa: Acta Palaeontologica Polonica (Instytut Paleobiologii PAN(. ul. Twarda 51/55, pp.2 & 10-11, pdf.

- www.sci-news.com/paleontology/science-llallawavis-scagliai-terror-bird-argentina-02684.html

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی