تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در این وبلاگ سعی بر آن است که به موضوعات مختلف علمی و تاریخی با تکیه بر منابع و شواهد موثق و معتبر پرداخته شود. بنابراین هدف، آشنایی خوانندگان عزیز با مباحث علمی و تاریخی و نیز امکان تبادل نظرات و اطلاعات علمی طرفین است.

آخرین نظرات

داروینیوس ماسیلا (Darwinius masillae)

يكشنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۸:۴۰ ب.ظ

محسن محرابی«داروینیوس ماسیلا» (Darwinius masillae) که با نام عمومی «آیدا» (Ida) نیز شناخته میشود، موجودی شبیه به میمون پوزه دار ماداگاسکاری (لِمور) و از راستۀ نخستی سانان یا پریماتها (Primates) بود[1]. فسیل 47 میلیون ساله اش آنچنان سالم باقی مانده که میتوان ردّ به جا مانده از پوستش را هم بر سنگ و حتی آثار آخرین غذایی را که خورده است دید. این فسیل در موزۀ تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک و توسط شهردار این شهر رونمایی شده است.

ادعا میشود داروینیوس ماسیلا «حلقۀ گمشده» میان پستانداران عالی امروزی (میمونها و انسان) و خویشاوندان دورتر آنهاست. با اینحال برخی کارشناسانِ مستقل، به این ادعا به دیدۀ تردید مینگرند و به علاوه به سر و صدای زیاد پیرامون معرفی «داروینیوس ماسیلا» یا «آیدا» انتقاد داشته اند، و برخی دیگر هم این فرضیه را اساساً نقض اصول علمی و اخلاقی شمرده اند. انسان شناسان دانشگاههای تگزاس، دوک و شیکاگو در ایالات متحده، از آن دسته از دانشمندانی بودند که پس از بررسی و مطالعه بر روی این سنگواره، منکر هر گونه ارتباط «داروینیوس ماسیلا» با میمونها، انسان ریختها و انسانها شدند. آنها این ادعا که این جانور میتواند حلقۀ گمشدۀ تکامل و جدَ انسانها بوده باشد را باطل کردند.

«داروینیوس ماسیلا» در سال 1983 در گودالی به نام مِسِل (مسل پیت Messel pit) در یک معدن متروکه - که یک گنجینۀ ارزشمند فسیلی توصیف میشود - و در نزدیکی شهر دارمستات (Darmstadt) و حدود 35 کیلومتری جنوب شرق فرانکفورت واقع در آلمان پیدا شد. در این گودال، بقایای اسبهای کوتوله، خفاشها و دیگر موجودات و پستانداران اولیه نیز کشف و پیدا شده اند. فسیل این موجود در بخش اعظم زمانی که از کشف آن میگذشت، جزو یک مجموعۀ خصوصی بوده است.


تصویر فوق، سمت چپ، فسیل اسکلت آیدا با نام علمی «داروینیوس ماسیلا» که به طور خارق العاده ای سالم مانده است. موزۀ تاریخ طبیعی اسلو، نروژ. منبع: دانشنامۀ آزاد ویکی پدیا. سمت راست: سیمای طراحی شدۀ آیدای ماده از روی فسیل بدست آمده از آن. منبع عکس: csotonyi.com

 

این پریمات ماده - که طولش از بینی تا انتهای دُمش به 58 سانتیمتر میرسید - در دوره ای از تاریخ زمین و در دوران اوج پستانداران موسوم به ائوسن (Eocene) که در شکلگیری پستانداران عالیِ اولیه نیز نقش اساسی داشت - زندگی میکرد. در نگاه اول شبیه یک لمور (میمون پوزه دار ماداگاسکار) به نظر میرسد، اما فاقد مشخصات بدوی مثل «شانۀ دندان» است؛ مشخصه ای که در آن، دندانهای پایینی بخش جلو مانند دندان برش و نیش، کشیده و در هم و منحرف به طرف جلو هستند. این حیوان همچنین فاقد یک پنجۀ مخصوص برای تمیز و مرتب کردن موها بوده است.

تحقیق دربارۀ اهمیّت این فسیل، توسط دانشمندان «موزۀ تاریخ طبیعی دانشگاه اُسلو» در اسلو (Oslo) پایتخت نروژ و تحت سرپرستی دکتر «یورن هوروم» (Jorn Hurum) انجام شد و سرانجام در سال 2009 میلادی پرده از نتایج تحقیقات خود برداشتند. برخلاف عقیدۀ انسان شناسان آمریکایی، دکتر هوروم معتقد است که داروینیوس ماسیلا «نزدیکترین موجودیست که میتوان به آن به عنوان یک جدّ مستقیمِ» پستانداران عالی نگاه و کشف آن را «تحقق یک رؤیا» توصیف کرد. با این وجود، برخی از دانشمندان بر این باورند با توجه به اینکه آیدا به خاطر داشتن ناخن به جای پنجه، دستی با قابلیّت گرفتن و یک انگشت شست روبرویی - مثل انسان و برخی دیگر از پستانداران عالی - دارد، از این رو شباهت نزدیکی هم به خود ما دارد؛ اما برخی جنبه های دندان نشان از آن دارد که این حیوان جدّ مستقیم پستانداران عالی نیست. در نهایت، تیم محققان به این نتیجه رسید که این موجود یک لمور نبوده، بلکه یک گونۀ دیگر و متعلّق به کهنترین جدّ شناخته شدۀ نخستیهای امروزی میباشد. لذا این جانور منقرض شدۀ ماقبل تاریخ در گروه «آداپیفورم»ها (Adapiforms) قرار گرفت[2]. 

دانشمندان این میمون اولیه را به مناسبت دویستمین سالگرد تولد «چارلز داروین» و محل کشفش، «داروینیوس ماسیلا» (Darwinius masillae) نامگذاری کرده اند. جزئیات این فسیل نیز در همان سال (2009) در نشریۀ علمی (PLoS One) توسط دکتر «ینز فرانزن» و همکارانش (.J.L. Franzen and et al) چاپ و منتشر شده است.

 

تصویر گرافیکی و فرضی از یک «داروینیوس ماسیلا». منبع: esthervanhulsen.deviantart.com 


پینوشت:

1- نخستیها یا پریماتها (Primates, Primata, Primitive) پستاندارانی هستند با مغزی نسبتاً بزرگ، دستهایی با انگشتان طویل و ناخن دار که به جای بهره گیری از پنجه، قادرند چنگ بیندازند. آنها میلیونها سال پیش، از پستانداران کوچک حشره خوار (Insectivore) موسوم به پروپریمات یا پیش نخستیها (Proprimates) تکامل یافته اند.

نخستیها را میتوان به دو گروه پیش میمونها (Strepsirrhini) و انسان ریختها (Catarrhine, Catarrhini, Anthropomorph) تقسیم کرد. هر کدام از این موجودات نیز به شاخه های گوناگون دیگری منشعب میگردند و ویژگیهای خاصّ خود را دارند. پیش میمونها به گروه نیمه میمونها (Prosimien) نیز معروفند و به سه دستۀ: لِمور (Lemur, Lémuridésتارسیه (Tarsius, Tarsiidés) و لوریس (Loris) انشعاب یافتند. انسان ریختها یا میمونهای آدم نما نیز شامل کَپیهای بزرگ (گوریل، شمپانزه، اورانگوتان و گیبون) میباشند و شاخه ای از آنتروپوئیده (Anthropoid, Anthropoidea) محسوب میگردند.

2- از نخستینیان ابتدایی که تنها از روی فسیل شناخته شده اند. هنوز معلوم نیست که آیا آداپیفورمها یا آداپیس شکلان یک زیرراسته را تشکیل میدادند یا یک گروه پارافیلتیک (Paraphyletic) بودند. پارافیلتیک به گروهی از جانداران گفته میشود که همگی نیای مشترک دارند، اما بخشی از نوادگان این نیای مشترک که تفاوت زیادی با بقیّۀ گروه دارند، از این گروه برداشته شده و در دسته بندیهای جداگانه قرار داده شدند (منبع: دانشنامۀ آزاد ویکی پدیا).

 

منابع:

- فربد، محمدصادق (1372)، مبانی انسان شناسی، تهران: منصوری، ص189. 

- "آیدا: کلید درک تکامل میمون ها". پایگاه اینترنتی آگاهی: فرگشت، علم، داروینیسم (http://1.darwinday.ir).

- "سه میلیارد سال حیات کره زمین". خبرگزاری عصر ایران، تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ (www.asriran.com).

- Franzen, J.L.; and et al. (2009). "Complete primate skeleton from the Middle Eocene of Messel in Germany: morphology and paleobiology". PLoS One. 4 (5): e5723, (pdf).

- en.wikipedia.org/wiki/Darwinius

- kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=1410

- csotonyi.com/Darwinius_masillae_Csotonyi.html

- esthervanhulsen.deviantart.com/art/Darwinius-masillae-393648715


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی