تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در رابطه با موضوعات مختلف تاریخی و علمی جهان از دیرباز تاکنون.

تاریخ و علم

در این وبلاگ سعی بر آن است که به موضوعات مختلف علمی و تاریخی با تکیه بر منابع و شواهد موثق و معتبر پرداخته شود. بنابراین هدف، آشنایی خوانندگان عزیز با مباحث علمی و تاریخی و نیز امکان تبادل نظرات و اطلاعات علمی طرفین است.

آخرین نظرات

۱ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

۰۳
آبان

 

تدوین: محسن محرابی

 

کایْروکو (Kairuku)، که در زبان مائوری (Maori زبان بومیان نیوزیلند) به معنی «غوّاصی است که با غذا برمیگردد» (diver who returns with food)، پرنده ای از راستۀ «پنگوین سانان» (Sphenisciformes) و در حقیقت یک پنگوین بزرگ جثۀ منقرض شده ای بود، که در اواخر دورۀ اُلیگوسن (Oligocene) و بین حدوداً 27 تا 24 میلیون سال پیش در نواحی ای که اکنون محدودۀ نیوزیلند امروزی را در برمیگیرد، و در زمانیکه وسعت اقیانوسها نسبت به حال حاضر بیشتر بوده و تعدادی جزایر منفرد هم از دل این اقیانوسها سر برآورده بودند، زندگی میکرده است. دیرینه شناسان بر آن باورند که این جزایر منفرد، محل مناسبی برای تولید مثل پنگوینهای ماقبل تاریخ بوده اند، و با وجود دریایی که محل زندگیشان را احاطه کرده بود، منابع غذایی به وفور در دسترسشان قرار داشته است.

        «کایروکو» بلندترین قامت را در میان پنگوینهای شناخته شده داشت. قد این پرندۀ شناگر در زمانی که می ایستاده، حدود 130 تا 150 سانتیمتر و وزنش هم بالغ بر 60 کیلوگرم بوده است. چنین برآورد شده که وزنش حتّی 50 درصد از وزن «پنگوینهای امپراتور» (Emperor penguin) که امروزه بر این کرۀ خاکی زیست میکنند، سنگینتر بوده است (قد پنگوین امپراتور بالغ بر 110 تا 130 سانتیمتر است)؛ به طوریکه بلندترین استخوان بازو که در بین تمام پنگوینهای منقرض شده کشف شده، متعلّق به همین گونه است. بنابراین، کایروکو از بزرگترین، بلندترین و سنگینترین پنگوینهای شناخته شدۀ ماقبل تاریخ بود. 

 

مقایسۀ تخمینی اندازۀ قامت «کایروکو» (Kairuku) با «پنگوین امپراتور» و «انسان بالغ». طرح از نگارنده.

 

  • محسن محرابی